Szabálysértő honlap?
Kérünk, jelentsd be!
Nagyon vonzó és érdekes díszhalak. Sok gyönyörű színezetéről híres, mint például az afrikai tavakból származó egyedek, míg mások a nagy testméretükkel hódítanak. Elterjedési területük Közép- és Dél-Amerika, Afrika és Ázsia. A többi halfajtól eltérő, egyik legérdekesebb tulajdonságuk, a fejlett ivadékgondozó ösztön, mely legtöbbjükre jellemző. Az ivadék gondozásában mégis vannak különbségek: megkülönböztetünk hím-, nőstény-, és vegyes gondozású családokat.
A hímgondozású családokban az ívás helyének előkészítésében csak az apa vesz részt, és rendszerint poligám (többnejű) családot alkot. Akár egymás után több nősténnyel is ívik, majd a több nőstény ivadékából összeállt családot gondozza. Csak az ívóhelyet védi, ha a kishalak elúsznak, akkor már nem gondoskodik róluk tovább.
A nősténygondozású anyai családoknál már valódi ivadékgondozásról beszélhetünk. Itt az ikrázásra kiszemelt helyet a nőstények készítik elő és védik. Egyes fajok az ikrákat a szájukba veszik és itt is keltetik ki (bölcsőszájúak). Ez eltarthat akár 2-3 hétig is, ilyenkor a nőstény álltalában nem táplálkozik.
A vegyes gondozású családok ivadékgondozásának megfigyelése a legérdekesebb. Mindkét nem részt vesz az ivadékok védelmében és nevelésében, sőt akár etetésében is.
A legtöbb sügér ragadozó, kedvelik a különböző lárvákat, kukacokat, vagy éppen a kisebb halakat, de természetesen akad közöttük növényevő is. Párzáskor területvédők és a territóriumukat ilyenkor agresszíven védelmezik.